Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO SANTORINI   >>>CIEKAWOSTKI  >>>TAJEMNICZE KAMIENIE I WULKAN 

Tajemnicze kamienie i wulkan

 

Czy będąc na Santorini, zdarzyło się Wam zobaczyć poukładane jeden na drugim kamienie na murkach, dachach i innych miejscach przy domach?

 

Kamienie te mają chronić mieszkańców danego domu przed…trzęsieniem ziemi. To samo dotyczy samego budynku, Santoryńczycy wierzą bowiem, że poukładane w ten sposób skały wulkaniczne, w przypadku trzęsienia ziemi, pozwolą ochronić owe miejsce.

 

Santorini jest obszarem aktywnym sejsmicznie, oznacza to, że od czasu do czasu mogą się tu zdarzyć trzęsienia ziemi. Mniejsze drgania ziemi są tu dosyć częste, dzieje się to za sprawą dwóch czynnych wulkanów, znajdujących się w pobliżu archipelagu Santorynu.


Dwóch? A nie jednego?

 

Dwóch, to nie literówka. Pierwszy wulkan - wszystkim znany - to wulkan Santorynu z ujściem na wyspie Nea Kameni. Drugi to Kolumbo, również aktywny wulkan, który znajduje się 8 kilometrów na północny wschód na Thiry.

 

Wracając do trzęsień ziemi i powiązania ich z wspomnianymi wulkanami, musimy wiedzieć, że trzęsienia ziemi można podzielić według 3 kategorii:

-tektoniczne

-zapadliskowe

- wulkaniczne

 

Jak można się domyślić, w przypadku Thiry, mają miejsce trzęsienia ziemi o charakterze wulkanicznym. Związane są one z przemieszczaniem się magmy poprzez skały, co w rezultacie prowadzi do drgań – mniejszych lub większych – ziemi.

Co ciekawe, ze względu na to, że wulkan santoryński jest aktywny, a  w związku z tym nieustannie z jego ujścia wydostaje się w małych ilościach magma, szacuje się, że za około 50lat Nea Kameni wraz z Palea Kameni za sprawą wydostające się magmy się połączą, tworząc tym samym nową, większą wyspę.

 

Oczywiście, osoby, które mają zamiar się wybrać na santoryński rogal, nie muszą się niczego obawiać: Grecki Instytut Sejsmologii, na bieżąco monitoruje obydwa wulkany i trzyma rękę na pulsie.

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie informacje i materiały zamieszczone na stronach internetowych WiemGdzieJade.pl nie są ofertą handlową w świetle przepisów kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Wobec wszelkich produktów i usług firmy WiemGdzieJade.pl nie mają zastosowania przepisy ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i ustawy z 2.03.2000 o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Nazwa, logo oraz pozostałe nazwy i znaki słowne, słowno-graficzne oraz graficzne prezentowane na tej stronie są zarejestrowanymi znakami towarowymi. Wszystkie znaki towarowe i materiały, jakie można ujrzeć lub przeczytać na tej stronie są chronione przepisami prawa własności przemysłowej oraz prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane bez wcześniejszej pisemnej zgody właściciela.