Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO SANTORINI   >>>INFORMACJE OGÓLNE O SANTORINI  >>>WODA 

Woda

 

Naturalne źródła wody są na Santorini bardzo ograniczone. Najbardziej obfite źródło wyspy znajduje się u podnóża najwyższego szczytu wyspy, którym jest Profitis Ilias. Drugie źródło - niezbyt obfite - znajduje się na wchód od owej góry, trzecie po zachodniej stronie wyspy.

Źródła zatem są trzy, jednak nie są na tyle wystarczające, aby zaspokoić bieżące potrzeby mieszkańców, nie wspominając już o milionach turystów, którzy odwiedzają wyspę latem.
W dawniejszych czsach Santoryńczycy radzili sobie z problemem braku wody poprzez budowanie w pobliżu domu specjalnej cysterny, której zadaniem było gromadzenie wody deszczowej w trakcie zimy, która to następnie wykorzystywane była latem, kiedy na niebie nie było ani jednej chmury, a tym samym ani jednej kropli deszczu.
Mimo nowocześniejszych metod pozyskiwania wody słodkiej, nawet w dzisiejszych czasach można zaobserwować cysterny, za pomocą których bardziej oszczędni santoryńczycy ograniczają wysokie rachunki poprzez pozyskiwanie wody w ten sposób.

Kolejnym sposobem na zaopatrywanie wyspy w wodę, jest tak zwany "statek nosiwoda". Niegdyś statek kursował codziennie między Santorynem a najwięszką wyspą Cyklad, czyli Naxos. Był to statek cysterna, który dostarczał na wyspę wodę zdatną do picia. Dziś statek pływa między wyspami już sporadycznie, a to z powodu ostatniej już metody pozyskiwania wody słodkiej - odsalarni wody.

Odsalarnia wody powstała na wyspie dzięki jednemu z najbogatszych grekich biznesmenów, magnatowi prasowemu o imieniu Atistedes Alafouzos. Mimo, że bardzo kosztowny, jest to najszybszy sposób pozyskiwania wody słodkiej na wyspie.

Woda w dalszym ciągu na wyspie jest bardzo ceniona i oszędzana - złośliwi czasem mówią, że to pewnie dlatego Santoryńczycy rzadko kiedy myją swoje samochody ;)

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie informacje i materiały zamieszczone na stronach internetowych WiemGdzieJade.pl nie są ofertą handlową w świetle przepisów kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Wobec wszelkich produktów i usług firmy WiemGdzieJade.pl nie mają zastosowania przepisy ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i ustawy z 2.03.2000 o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Nazwa, logo oraz pozostałe nazwy i znaki słowne, słowno-graficzne oraz graficzne prezentowane na tej stronie są zarejestrowanymi znakami towarowymi. Wszystkie znaki towarowe i materiały, jakie można ujrzeć lub przeczytać na tej stronie są chronione przepisami prawa własności przemysłowej oraz prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane bez wcześniejszej pisemnej zgody właściciela.