Woda
Naturalne źródła wody są na Santorini bardzo ograniczone. Najbardziej obfite źródło wyspy znajduje się u podnóża najwyższego szczytu wyspy, którym jest Profitis Ilias. Drugie źródło - niezbyt obfite - znajduje się na wchód od owej góry, trzecie po zachodniej stronie wyspy.
Źródła zatem są trzy, jednak nie są na tyle wystarczające, aby zaspokoić bieżące potrzeby mieszkańców, nie wspominając już o milionach turystów, którzy odwiedzają wyspę latem.
W dawniejszych czsach Santoryńczycy radzili sobie z problemem braku wody poprzez budowanie w pobliżu domu specjalnej cysterny, której zadaniem było gromadzenie wody deszczowej w trakcie zimy, która to następnie wykorzystywane była latem, kiedy na niebie nie było ani jednej chmury, a tym samym ani jednej kropli deszczu.
Mimo nowocześniejszych metod pozyskiwania wody słodkiej, nawet w dzisiejszych czasach można zaobserwować cysterny, za pomocą których bardziej oszczędni santoryńczycy ograniczają wysokie rachunki poprzez pozyskiwanie wody w ten sposób.
Kolejnym sposobem na zaopatrywanie wyspy w wodę, jest tak zwany "statek nosiwoda". Niegdyś statek kursował codziennie między Santorynem a najwięszką wyspą Cyklad, czyli Naxos. Był to statek cysterna, który dostarczał na wyspę wodę zdatną do picia. Dziś statek pływa między wyspami już sporadycznie, a to z powodu ostatniej już metody pozyskiwania wody słodkiej - odsalarni wody.
Odsalarnia wody powstała na wyspie dzięki jednemu z najbogatszych grekich biznesmenów, magnatowi prasowemu o imieniu Atistedes Alafouzos. Mimo, że bardzo kosztowny, jest to najszybszy sposób pozyskiwania wody słodkiej na wyspie.
Woda w dalszym ciągu na wyspie jest bardzo ceniona i oszędzana - złośliwi czasem mówią, że to pewnie dlatego Santoryńczycy rzadko kiedy myją swoje samochody ;)