Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO SANTORINI   >>>CO WARTO ZOBACZYĆ NA SANTORINI  >>>OIA 

Oia

Zobacz więcej zdjęć

Oię, podbnie jak Firę, widać wyjeżdżając z portu Athinios. W przeciwieństwie do podziwiania Firy, na zobaczenie Oia musimy chwileczkę poczekać. Oia ( wymawiane " Ija" ) znajduje się na północnym cyplu wyspy i ukaże się naszym oczom po około 5 minutach jazdy serpentynami.

Z Firy do Oia prowadzą 2 drogi – jedna idąca przez zachód wyspy, mająca 11,1km oraz druga, która prowadzi przez wschód wyspy, licząca 14,3km. Ta dłuższa jest mniej zatłoczona, jednak jeśli jest taka możliwość, proponujemy przejazd nimi dwoma, gdyż każda z nich oferuje inne widoki. Jadąc ‘górą’ ,czyli droga zachodnią, będziemy przejeżdżali przez tradycyjne miejscowości, zaś jadać ‘dołem’ będziemy mogli podziwiać wielokolorowe skały wyspy. Oia jest najczęściej fotografowanym miejscem na całej wyspie, to stąd pochodzi większość pocztówek i zdjęć przedstawiających nie tylko Santorini, ale też całą Grecję. Mawia się, że Oia jest miastem artystów, malarzy, rzeźbiarzy, i że nie ma serca, które nie zostałoby poruszone tamtejszymi widokami.

Tu tutaj znajduje się najczęściej fotografowany kościół, któregy jest pod wezwaniem Św. Mikołaj, czyli patrona rybaków, oraz słynny wiatrak znajdujący się przy końcu miasteczka, tuż nad klifem. Oia, wraz z Firą jest najbogatszym dzisiaj miastem wyspy, gdzie przepych i bogactwo możemy dostrzec między innymi w postaci marmurowej drogi, którą przechodzimy zwiedzając najpiękniejsze zakątki Oia oraz po tak zwanych domach kapitańskich. Santorini przez lata było wyspą przede wszystkim żeglarzy, marynarzy, a ci za dom obrali sobie właśnie Oię. Kapitanowi budowali wspaniałe, pięknie zdobione domy a pozostała załoga statku mieszkała w tzw. „iposkafach” ( gr.Υπόσκαφα ). To właśnie dzięki między innymi kapitanom statków, Oia jest miastem niezwykle pięknym. W latach świetności wyspy, kapitanowie żyli bardzo dostatnio, a że kochali swoje miasto, i że chcieli pokazać swój dobrobyt, zdobili je najpiękniej, jak tylko mogli.

Wybudowane przez Wenecjan w okresie ich panowania na wyspie. W centralnym miejscu miasteczka znajduje się bardzo popularny, zwłaszcza wśród licznych par, które zamierzają się w nim pobrać, kościół Panagia Platsani . Kościół mieścił się wcześniej przy końcu wioski, tuż przy zamku, jendak podobnie jak wiele innych, w 1956 runął podczas trzęsienia ziemi. Ze względu na miękką skałę wulkaniczną, która nie była wystarczająco stabilna, postanowiono kościół odbudować w nowym miejscu, tym, w którym kościół znajduje się dziś. Pasjonaci morza mogą się w Oia udać do Muzeum Morskiego, które jest czynne codziennie od godziny 10:00 do 14:00 oraz 17:00 do 20:00 za wyjątkiem wtorków. W Oia znajduje się również malutka plaża, niezbyt ładna, jednak dla osób mocno zdeterminowanych jest to jakaś alternatywa.

Wybierając się do Oia za dnia należy zabrać ze sobą koniecznie mocne okulary przeciwsłoneczne i najlepiej kapelusz na głowę. Słońce daje o sobie tutaj znać niezwykle mocno, a cienia jest znacznie mniej, niż w stolicy – Firze.

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl