Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO SANTORINI   >>>TRANSPORT I KOMUNIKACJA  >>>TRANSPORT MORSKI 

Transport morski

 

Na Santorini bardzo dużą rolę odgrywają porty morskie, codziennie korzystają z nich setki statków przypływających z rozmaitych stron.

Na wyspie znajdują się 2 główne porty oraz parę mniejszych.

Port, do którego przypływają statki i katamarany - między innymi z Krety, nosi nazwę Athinios. Port ten posiada połączenia z wieloma innymi wyspami i miejscami, takimi jak:

Port Pireus w Atenach, Diafani na wyspie Karpathos, Katapola na Amorgos oraz takimi wyspami, jak Ios, Naxos, Paros, Mykonos, Tinos, Syros, Rodos, Anafi, Chalki, Folegrandos, Kos, Kasos, Kea, Kimolos, Koufonissi, Kythnos, Lavrio, Milos, Serifos, Sfinos, Sikinos oraz Thirassia nieopodal Santorynu.

Port Athionios jest głównym portem wyspy, oddalony jest od stolicy – Firy, ok. 7km. Żeby wydostać się z portu, trzeba pokonać krętą drogę prowadzącą w górę klifu – widok, który widać zakręt za zakrętem w miarę wspinania się w górę, może przyprawiać o zawrót głowy.

Z portu można dostać się do innych miast taxówką, samochodem lub autobusem, przy czym godziny tego ostatniego zależne są od godzin przypływania dużych statków, rozkład można znaleźć na stronie www.ktel-santorini.gr , na której również znajduje się numer kontaktowy w sprawie połączeń między portem Athinios a Firą.

 

Drugim dużym portem wyspy jest stary port Fira, tak zwany „Old Port” , często nazywany również portem „Skala” ( Skala Pier ) albo Portem Ormos, przy czym nie przyjmuje on statków liniowych, takich jak te przypływające do Athinios, ale przede wszystkim wycieczkowe cruisiery, cumujące kilkanaście metrów dalej od brzegu ( turyści dowożeni są do niego mniejszymi łodziami), z którego to małe statki zabierają turystów na wulkan, na gorące źródła, czy na romantyczną podróż po kalderze.

Jeżeli znaleźliśmy się w porcie Fira, lub też chcemy się do niego dostać, istnieją 3 możliwości, aby tego dokonać.

Pierwszy sposób to kolejka  linowa – „cable car”, wożąca pasażerów z Firy do portu.  Podróż kolejką w jedną stronę to koszt ok.5 €, osoby cierpiące na lęk wysokości mogą pokonać tą podróż z zamkniętymi oczami, gdyż różnica poziomów wynosi przeszło 200metrów, a trasa kolejki jest dosyć stroma. Osoby nie cierpiące na tą przypadłość będą zachwycone widokami :)

Jeżeli chcemy się dostać Do portu za pomocą kolejki, wystarczy kierować się znakami na „Cable car”, pojawiają się co chwila, głównie wymalowane są na stopniach prowadzących praktycznie przez całe miasto, jest to biały napis na niebieskim tle.

 

Drugi sposób na dostanie/wydostanie się ze Starego Portu jest dłuższy ( przejazd kolejką trwa 3 minuty ) oraz bardziej męczący

Mowa o schodach, które liczą 580 stopni. Decydując się na ten sposób, musimy pod uwagę brać parę rzeczy. Po pierwsze schody prowadzą pod samym słońcem, w trakcie poruszania się po nich nie uraczymy żadnego cienia, a więc osoby bardzo wrażliwe na słońce oraz wysokie temperatury, mogą czuć dyskomfort.

Po drugie, schody są dosyć mocno wyślizgane, poruszając się więc nimi uważajmy, aby się nie poślizgnąć.

Po trzecie – zmierzając z lub do portu, możemy natknąć się na santoryńskie taxówki, czyli…osiołkiJ. Same osiołki w sobie są bardzo przyjemnym zjawiskiem, jednak w dalszym ciągu jeżdżą one na tak zwanym paliwie naturalnym, a że do tej pory nie zostały wybudowane specjalnie dla nich żadne ustronne miejsce, gdzie paliwo te mogłoby „spuścić”. Odbywa się to…na schodach ;).

Trzeci – ostatni już sposób, który został wspomniany to osły. Osły i mule prowadzone są przez właścicieli w niedużych zaprzęgach po jednych i drugich schodach prowadzących do portu, cena takiej przejażdżki to około 5euro, jednak i w tym przypadku musimy pamiętać o tym, że osiołki mają swój specyficzny zapach, który i na nas przejdzie i będzie się nas kurczowo trzymał aż do momentu wzięcia kąpieli :)

Jeżeli zdecydujemy się na przejście schodami, powinniśmy zarezerwować minimum 20minut. Drogi do portu schodami są dwie – jedna zaczyna się w połowie „złotej uliczki”, na małym skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do „Hondos center”, druga zaś zaczyna się w górnej części Firy, tuż za kolejką i obok tarasu widokowego.

 

Poniżej znajdują się ważniejsze numery.

Port Athinios Tel.: +30 22860 22239

Port Fira  Tel.:  +30 22860 22239

Strona internetowa kolejki linowej : www.santorini.com/holidays/cablecar.html

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl