Kaldera
Słowo kaldera pochodzi z języka hiszpańskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza 'kocioł'. Określenie to, o dziwo, w miarę dobrze opisuje to, czym jest kaldera. Kaldera powstaje na wskutek gwałtownej eksplozji, która zachodzi w szczytowej części wulkanu, bądź też poprzez zapadnięcie się stropu tak zwanej komory pomagmowej razem ze stożkiem wulkanu.
Mówiąc prościej, kaldera jest ogromnym wgłębieniem, które powstaje na wskutek erupcji wulkanu - jest to zapadnięty stożek wulkaniczny, który może być zalany wodą, nie rzadkie jest też tworzenie się na terenie kaldery nowych, aktywnych stożków wulkanicznych.
To właśnie miało miejsce w przypadku Santorynu.
Santoryńska kaldera należy do jednej z większych kalder na całym świecie - jej średnica wynosi 10km, a głębokość jest jeszcze bardziej imponująca: w najgłębszych miejscach wynosi przeszło 350metrów! W związku z tą głębokością, która występuje chociażby w drugim porcie wyspy, tak zwanym 'Starym Porcie', wielkie wycieczkowe statki nie mogą dobijać do samego brzegu, muszą cumować kilkadziesiąt metrów dalej, przy wielkich bojach, gdyż żaden z nich nie posiada na tyle długiej kotwicy, aby móc samemu zacumować.
Kaldera wyspy zalana jest wodą i to właśnie ta woda, ta kaldera w połączeniu z białymi domkami zawieszonymi na klifie daje zniewalające wrażenia. Kontrast bieli i błękitu z pięknymi widokami, od lat przyciąga na wyspę malarzy, fotografów i innych pasjonatów piękna.