Geografia
Popularna nazwa Santorini dotyczy tak naprawdę archipelagu 5 wysp, przy czy mówiąc ?Santorini?, głównie ma się na myśli wyspę w kształcie półksiężyca o oficjalnej nazwie Thera lub Thira ( wszystkie te trzy nazwy używane są wymiennie ).
Pozostałe wyspy naszą nazwy Nea Kameni, Palea Kameni, Thirassia oraz Aspronissi.
Nea Kameni i Palea Kameni to wyspy, które powstały na wskutek wydobywania się magmy z kraterów wulkanu, przy czym 'Palea' oznacza stara, 'Nea' zaś nowa. Nazwy te mówią nam o tym, że na Palea Kameni, czyli ?Starej Rozżarzonej/Wypalonej?, bo to mniej więcej oznacza greckie słowo ?kameni? , znajdują się kratery wulkanu niegdyś aktywne, dlatego ?stara?, a na Nea Kameni, czyli ?Nowej Rozżarzonej/Wypalonej? dziś znajdują się kratery wulkany z aktywnym kraterem Św. Jerzego.
Nea Kameni jest wyspą najbliżej położoną Thery ( Santorini ), można ją również rozpoznać po czarno-szarym kolorze. Trzecia wysepka nosi nazwę Aspronissi, co dokładnie tłumacząc z greki oznacza ?Biała wyspa? (Aspro/Nissi). Jak nazwa wskazuje, wyspa jest biała, a swój kolor zawdzięcza materiałowi, z którego jest zbudowana, a który przez lata był materiałem eksportowym Santorini - pumeksowi. Jest to najmniejsza wyspa, która położona jest na zachód od pozostałych 4 wysp.
Ostatnia z wysp tworzących wieniec Santorynu, to Thirassia. W tym momencie powinniśmy zerknąć raz jeszcze na nazwę oficjalną Santorynu, czyli Thera/ Thira. W oczy od razu rzuca się podobieństwo w nazwach, nie bez przyczyny zresztą, gdyż Thirassia nazywana jest ?małą Thira?. Dotyczy to samej wyspy, ale też jej nazwy, gdyż Thirassia jest po prostu zdrobnieniem słowa Thira. Jest to również druga spośród archipelagu, wyspa zamieszkała ? tak jak Thira ? a obserwując ją w trakcie wspinania się krętą drogą na Santoryn, zobaczymy podobieństwo w postaci podobnie zawieszonych białych domków na jej szczycie.
Na Thirassi turystyka również się rozwija, jednak na znacznie mniejszą skalę, niż na Therze. Kiedy pokonamy serpentyny prowadzące z głównego portu Athinios, na ?górę? wyspy, dojedziemy na jej główną drogę. Naszym oczom ukaże się widok, który nie przypomina nam Santoryni z pocztówek i zdjęć, a to dlatego, że chcąc dostać się do największych atrakcji miasta i najbardziej znanych miejscowości, jak Oia ( czyt. Ia ), czy Fira, będziemy musieli przejechać przez tereny, które nie są zagospodarowane turystycznie, a służą uprawianiu agrokultury.
Pokonanie całej wyspy nie zajmie nam dużo czasu, gdyż Santoryn do najobszerniejszych miejsc nie należy. Powierzchnia wyspy wynosi zaledwie 76km2, długość jej linii brzegowej to 70km. Długość Santorini od wysuniętego najdalej na północ przylądka Mauropetra do najdalej wysuniętego na południe przylądka Ekomitis wynosi 18km a jej szerokość waha się między 2 a 6 km. To najwęższe miejsce, łatwo zauważalne na mapie nazywa się potocznie ?Szyją santoryńska? lub ?Gardłem santoryńskim? i jest warte zobaczenia, gdyż po jednej stronie widać Morze Egejskie a po drugiej słynną kalderę, której opis również znajduje się w zakładce Kaldera